Wyjazd z Zakopanego około godz. 5 rano. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Pontresina w Gryzonii. Nocleg w pensjonacie w Pontresina.
W tym dniu po długiej trasie potrzebny jest wypoczynek i aklimatyzacja. Pojedziemy do wysokogórskiego ośrodka sportów zimowych St. Moritz gdzie wykorzystamy jedną z licznych kolei linowych by wyjechać w stronę alpejskich grzbietów i zrobić ciekawą pętlę wycieczkową. Nocleg w Pontresinie.
W tym dniu planujemy wejście na słynący z urody i rozległych panoram trzytysięcznik. Po wczesnym śniadaniu udamy się do dolnej stacji kolejki lonowej w Pontresinie, którą dostaniemy się na wysokość 2300 m. Stąd zostanie nam “tylko” 950 m wspinaczki do szczytu nietrudna górską ścieżką (możliwe płaty śniegu). Tuż pod szczytem dotrzemy do schroniska Chamanna Georgy, skąd po chwili odpoczynku już trudniejszym bardziej eksponowanym terenem udamy się na pobliski wierzchołek Piz Languard 3262 m. Ze szczytu roztacza się fantastyczna panorama. Przy dobrej pogodzie widać stąd przede wszystkim rozkładający się naprzeciwko masym Bernina a do tego całą resztę szczytów regionu Engadi. Zejście tą sama drogą. Nocleg w Pontresina.
Po dość wyczerpującym wyprawie dnia poprzedniego ten dzień będzie nieco łatwiejszy. Udamy się w grupę Bernina. Najpierw czeka nas przejazd sławną kolejką linową Diavolezza na wysokość 2978 m skąd nietrudnem terenem w godzinę możemy osiągnąć niezwykle widokowy szczyt Munt Pers 3207 m. Ze szczytu będziemy mieli doskonałą widoczność na cały masyw Berniny w tym jego północne ogromne lodowce. Będzie to doskonałe miejsce by zapoznać się z ich budową, strukturą, życiem i zagrożeniami wynikającymi z przebywania na lodowcach. Nocleg w Pontresina.
Po bardzo wczesnej pobudce jedziemy samochodem do innej części Alp Szwajcarskich. Jedziemy do kantonu Valais gdzie wznoszą się jedna z najwyższych szczytów Europy. Przejazd malowniczymi trasami górskimi zajmie nam praktycznie cały dzień. Ta trasa powiedzie nas przez tak malownicze górskie tereny że sama w sobie będzie przygodą. Pokonamy między innymi piękną Julierpass (2284 m). Przejedziemy pociągiem pod Furkapass, pokonamy jeszcze też Obealppass 2046 m by finalnie dotrzeć do Visp skąd zaczniemy wspinać się w stronę Alp Penninskich. Późnym popołudniem dotrzemy do Saas Grund gdzie nocleg w pensjonacie.
Wcześnie rano wyjedziemy kolejką linową na Felskin (3000 m) skąd udamy się na lodowiec Chessjengletcher gdzie będziemy uczyć się chodzenia po lodowcu w zespołach linowych. Lodowiec jest bezpieczny i pozbawiony szczelin więc doskonale nadaje się na pierwsze zajęcia szkoleniowe. Będziemy też uczyć się pracy czekanem oraz zakładania stanowisk na lodowcu z lodu i śniegu. Po dotarciu do schroniska Britannia chwilę tam odpoczniemy. Następnie wejdziemy na widokowy trzytysięcznik Klein Alalin. Powrót do kolejki trasą okrężną.
W tym dniu celem naszym będzie dość odległa i wysoka przełęcz Antigine wznosząca się bezpośrednio na włoskiej granicy. Trasa dojścia dość skomplikowana co pozwoli nam na przeprowadzenie zajęć z topografii i nawigacji. Na przełęczy mały schron bezobsługowy i rozległe widoki na włoską stronę. Powrót tą samą drogą. Nocleg w apartamencie w Saas Grund.
Bardzo wcześnie rano pojedziemy busem do sąsiedniej doliny, Matter, do miejscowości Tasch. Tu przesiadamy się na pociąg do Zermatt. Zermatt jest zamknięte dla ruchu samochodowego. Dalej całą serią kolejek linowych ponad łąkami wysokogórskimi i lodowcami górnych pięter doliny wyjedziemy na Klein Matterhorn (3885 m). Tu podzielimy się na dwa zespoły linowe i na ogromne lodowe Plateu Rosa. Dalej na południowo-zachodnią flankę Breithorn (4164 m), którą po lodowo-śnieżnych zboczach na szczyt. Cały czas będą nam towarzyszyć fantastyczne widoki z jednej strony na Matterhorn a z drugiej na ogromny masyw Monte Rosa – drugiej po Mont Blanc największej góry całych Alp. Zejście tą samą drogą. Po południu spacer po Zermatt i podziwianie widoków Matterhornu (jak z czekolady). Powrót do Saas Grund gdzie nocleg.
W tym dniu, ostatnim w dolinie Saas, udamy się do pobliskiego skalnego wąwozu gdzie na jego ścianach przeprowadzimy zajęcia z wspinania i technik linowych. Alternatywnie jeśli będzie nam dopisywać pogoda udamy się pod zerwy lodowca Feegletcher, skąd przejdziemy trasą okrężną o dużych walorach edukacyjnych w zakresie życia lodowców. Nocleg w apartamencie.
Wyruszamy do domu wcześnie rano. Pojedziemy najpierw znaną nam juz trasą w stronę przełęczy Furka. Następnie przez Niemcy, okolice Monachium, oraz Austrię i Słowację do Zakopanego (ok 14 h podróży).