Spotkanie na lotnisku w Warszawie (możliwość wylotu z innych miast). Wylot do Nepalu.
Przylot do Katmandu. Zwiedzanie w tym dniu będzie zależne od rozkładu lotów. Prawdopodobnie zaczniemy od Stupy Boudanath (obiekt na liście UNESCO), która jest największym tego typu obiektem w kraju i miejscem o dużym znaczeniu religijnym. Najbliższe okolice stupy zamieszkane są w znacznej mirze przez uchodźców z okupowanego Tybetu; są ważnym ośrodkiem kultury tybetańskiej i przyjemnym miejscem na spędzenie popołudnia. Nocleg w Katmandu, w kameralnym hoteliku w dzielnicy turystycznej Thamel.
O świcie możliwość realizacji lotu widokowego nad Himalajami – w okolice Mount Everestu. Zwiedzanie w tym dniu rozpoczniemy od pieszej wycieczki na wzgórze ze stupą Swayambunath (popularnie zwane „świątynią małp”) – centrum religijne, ważne zarówno dla miejscowych buddystów, jak i hinduistów. Tego dnia zobaczymy też Durbar Square, czyli Plac Królewski w centrum starej części Katmandu, wraz z Pałacem Hanuman Dhoka i wieloma świątyniami, w tym świątynią żywej bogini Kumari. Nocleg w hotelu w dzielnicy turystycznej Thamel.
Część turystyczna Pokhary – drugiego miasta Nepalu – jest malowniczo położona nad jeziorem Phewa, w którym przy sprzyjającej pogodzie odbijają się trzy ośmiotysięczniki wznoszące się nad miastem: Annapurna, Dhaulagiri i Manaslu. Ciągnąca się przez około 200 km droga między Katmandu a Pokharą prowadzi setkami zakrętów, wysoko nad dnem doliny, a jej pokonanie zajmuje zwykle 6-8h. Chętni część tej drogi będą mogli pokonać pontonami podczas raftingu po rzece Trisuli, która jest na tyle prosta, by mogli po niej płynąć nowicjusze, ale na tyle pełna bystrzy, by dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Po przyjeździe do Pokhary zakwaterowanie w lokalnym hoteliku i odpoczynek.
Pokhara jest główną bazą wypadową dla wędrowców wybierających się na trekking w Rejonie Annapurny, a także pod Manaslu, Dhaulagiri oraz do Mustangu. Oprócz dłuższych tras trekkingowych, w okolicy miasta jest też szereg szlaków, świetnie nadających się na krótsze piesze wycieczki, które dostarczają rewelacyjne wrażenia widokowe. My w planach mamy dwa takie miejsca. Przed świtem pojedziemy na położone wprost nad Pokharą wzgórze Sarangkot – jeden z najsłynniejszych w całym Nepalu łatwodostępnych punktów widokowych. Główną atrakcją miejsca jest bez wątpienia widok na słynną, świętą górę Machapuchare, w momencie, kiedy zaczynają się na niej pojawiać pierwsze promienie słońca. Powrót do hotelu na śniadania i szybkie pakowanie się, a następnie przejazd do Phedi (ok. 45 min. jazdy; wysokość ok. 1150 m.n.p.m.). Tu rozpoczniemy podejście (ok. 3-4 h) przez wieś Dhampus do miejsca nazywanego Australian Camp (niespełna 2100 m.n.p.m.), gdzie znajduje się kilka pensjonatów – w jednym z nich zanocujemy. Rozciąga się stąd panorama na szczyty masywu Annapurny. Przy sprzyjającej pogodzie świetnie widać stąd Annapurnę Południową i Hiunchuli, Machapuchare, Annapurnę II i IV. Zależnie od warunków pogodowych, po zakwaterowaniu popołudniowy, krótki spacer po okolicy.
Jeśli nie będziemy mieli pecha do pogody, to rano czeka nas uczta widoków. Po śniadaniu zejdziemy do wsi Dhampus (ok. 1h30min), skąd przejedziemy do Pokhary. W miarę możliwości czasowych i zainteresowania grupy wizyta w ciekawym muzeum górskim (International Mountain Museum). Położona nad Pokharą Annapurna, była pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka, a ekspozycja muzealna związana jest m.in. właśnie z historią himalaizmu. W części turystycznej miasta, w której będziemy mieszkać, jest mnóstwo sklepów z rozmaitymi pamiątkami; jest tu też sporo restauracji i barów, a w kilku z nich lokalne zespoły rockowe grają codzienne koncerty. Wieczór i nocleg w Pokharze.
Cały dzień spędzimy w Pokharze. Rano przepłyniemy łodzią na przeciwną stronę jeziora Phewa, skąd podejdziemy do górującej nad nim Stupy Pokoju, która jest ciekawym obiektem i świetnym punktem widokowym. Kontynuując spacer, dojdziemy do kolonii uchodźców tybetańskich. Znajduje się tu interesujące muzeum oraz bazar z pamiątkami. Nieopodal znajduje się często odwiedzana grota, w której znika rzeka, wypływająca z jeziora Phewa. Alternatywnie do zwiedzania, w tym dniu możliwe jest zorganizowanie lotu w tandemie na paralotni lub lotu samolotem ultralekkim („ultralight”; różne opcje długości lotu; oczywiście dodatkowo płatne). Możliwy jest również poranny lot widokowy samolotem (ok. 30min lotu) lub helikopterem. Nocleg w hoteliku w Pokharze.
Po śniadaniu wyjedziemy w stronę miejscowości Sauraha (ok. 150 km), położonej na skraju Parku Narodowego Ćitwan (Chitwan National Park). Park obejmuje swą ochroną olbrzymi obszar leśny, ciągnącego się na południu Nepalu regionu Teraj; znajduje się na liście dziedzictwa UNESCO. Występują tu i są regularnie widywane m.in. nosorożce indyjskie (pancerne), gawiale gangesowe i krokodyle błotne, kilka gatunków jeleni oraz antylop, liczne gatunki ptaków. Spotyka się niedźwiedzie wargacze, rzadziej lamparty czy tygrysy bengalskie; występują dzikie słonie. Po przyjeździe, zakwaterowanie w lokalnym pensjonacie, lunch, a później spacer po wsi lokalnej społeczności Tharu, spacer nad rzeką, a wieczorem występy lokalnej grupy folklorystycznej. Kolacja i nocleg.
Poranny spacer z obserwacją ptaków, a następnie spływ dłubankami po rzece (bardzo duże szanse na zobaczenie krokodyli i gawiali oraz licznych gatunków ptaków, znaczne szanse na zobaczenie nosorożców). W miarę możliwości czasowych i zainteresowania grupy, wizyta na farmie słoni. Po południu ok. 4h safari jeepami wewnątrz Parku Narodowego Ćitwan.
Wśród atrakcji popularnych w Parku jest safari na słoniach. Ponieważ kontrowersyjne jest wykorzystywanie słoni do takiej pracy, nie mamy taj aktywności w naszym programie. Szanując zdania odmienne w tym zakresie, w miarę możliwości czasowych pomożemy chętnym w zorganizowaniu takiego safari.
Wcześnie rano przejazd jeepami do części puszczy, nazywanej miejscem „20000 jezior” (Bish Hajari Taal). Znajdujący się tu zespół jezior świetnie nadaje się do obserwacji ptaków; często widuje się tu też krokodyle i nosorożce – będziemy tu jeździć jeepami i trochę spacerować. Powrót do pensjonatu w Sauraha, wykwaterowanie, a po wczesnym lunchu wyjazd w stronę Lumbini (170 km; ok. 4-5h). Tutaj – według tradycji buddyjskiej – urodził się Budda. To jedno z 4 najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla buddystów z całego świata (pozostałe 3 znajdują się na terenie Indii). Znajdująca się w najważniejszym miejscu wielkiego kompleksu archeologicznego budowla, skrywa pozostałości starożytnej świątyni z III w. p.n.e., pod nią zaś odkryto kilka lat temu drewniane struktury, uważane ze szczątki świątyni z VI w. p.n.e. Znajduje się tu również kolumna wzniesiona na polecenie wielkiego cesarza Aśoki w III w. p.n.e. Oprócz starożytnych zabytków, są tu też współczesne świątynie, wzniesione przez wyznawców z wielu państw buddyjskich – oprócz najważniejszych miejsc, zwiedzimy również wybrane z tych współczesnych świątyń. Lumbini znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nocleg w Lumbini lub bliskich okolicach.
Lumbini jest oczywiście nie tylko ciekawym miejscem historycznym, ale też ważnym ośrodkiem religijnym, a zlokalizowane tu świątynie, pozostające pod opieką państw buddyjskich z różnych części świata, dają możliwość obserwacji rozmaitych buddyjskich obrzędów religijnych – będzie na to czas. Wybierzemy się też na wycieczkę do małej wsi Tilaurakot. Budda urodził się jako książę i wg tradycyjnych przekazów całą swoją młodość spędził w luksusach pałacowych. Jako dorosły zetknął się z cierpieniem i śmiercią. Te doświadczenia zainspirowały go do opuszczenia pałacu i poszukiwań, które ostatecznie doprowadziły do powstania jednej z najważniejszych religii i myśli filozoficznej na świecie. Archeolodzy dowodzą, że dawna stolica księstwa rodu Śakjów – Kapilavastu, w którym żył Budda, znajdowała się właśnie na terenie dzisiejszej małej wsi Tilaurakot. I choć dziś jest tu niewiele więcej, niż ceglane fundamenty (prace archeologiczne trwają), to wizyta tu jest pretekstem do zadumy nad dawną historią, a i okazją, do podejrzenia codzienności w małej wsi tej części Nepalu. Nocleg w Lumbini lub bliskich okolicach.
Przejazd na lotnisko w Siddharthanagarze (dawniej Bhairahawa; Gautam Buddha Airport; ok. 15 km) i przelot do Katmandu. Po przylocie wizyta w najważniejszym dla hinduistów kompleksie świątynnym w Nepalu: Pashupatinath (na liście UNESCO). To tutaj, nad świętą rzeką Bagmati, odbywają się kremacje zmarłych. Tego dnia pojedziemy też do Patanu – jednego z trzech królewskich miast Kotliny Katmandu, znajdujących się na liście UNESCO, ze wspaniałym pałacem oraz ciekawymi architektonicznie świątyniami i miłymi do spacerowania uliczkami. Powrót do Katmandu, nocleg w kameralnym hotelu w dzielnicy turystycznej Thamel.
Na jednym ze wzgórz otaczających Kotlinę Katmandu, z których przy dobrej pogodzie roztaczają się rozległe widoki na ośnieżone szczyty głównej grani Himalajów, znajduje się duży i ważny klasztor buddyzmu tybetańskiego, do którego pojedziemy wcześnie rano (2-3h jazdy). Został on zbudowany kilkanaście lat temu w bardzo szczególnym dla buddystów miejscu. Znajduje się tu ważna, odwiedzana przez pielgrzymów stupa, upamiętniająca Buddę w jednym z poprzednich wcieleń. Po odwiedzeniu klasztoru i stupy krótka ścieżka spacerowa prowadząca w dół, przez przyjemny las, doprowadzi nas do podnóża wzniesienia, skąd przejedziemy do Bhaktapuru. To kolejne miasto Kotliny Katmandu, które znajduje się na liście UNESCO. Jest dawną stolicą królestwa całej kotliny i jednym z trzech stolic z czasów, kiedy istniały tu trzy księstwa. Ograniczony ruch kołowy w starej części miasta, liczne świątynie, przyjemne place, pałac, liczne restauracje i kawiarnie czynią zeń miłe miejsce do spacerowania, fotografowania i zakupów. Spędzimy tu większość popołudnia, a wieczorem podjedziemy do położonej na wzgórzu, nad miastem miejscowości Nagarkot. Nocleg w lokalnym pensjonacie.
Z Nagarkotu roztacza się jeden z najsłynniejszych i najszerszych panoramicznych widoków na szczyty głównej grani Himalajów. Przy dobrej pogodzie, z niektórych miejsc w miejscowości, widać w dali Everest, ale najlepiej widoczne są stosunkowo bliskie szczyty masywu Langtang. Po śniadaniu ruszymy na ok. 4h spacer do Chandgu Narayan. Przyjemna droga prowadzi częściowo przez wsie, częściowo przez las. Changu Narayan jest kolejnym kompleksem świątynnym znajdującym się na liście UNESCO; ten jest poświęcony hinduskiemu bogowi Wisznu i uchodzi za jeden z najstarszych w Nepalu (jego udokumentowana historia sięga V w.n.e.). Miejsce słynie z ciekawej architektury. Po zwiedzeniu świątyń powrót do Katmandu; zakwaterowanie w dzielnicy turystycznej Thamel. Zależnie od chęci grupy, możliwość uczestnictwa w uroczystej kolacji z tradycyjnymi tańcami nepalskimi (dodatkowo płatne). Pożegnalny wieczór.
Zależności od rozkładu lotów leniwy poranek lub dodatkowe, fakultatywne zwiedzanie i wylot z Katmandu.
Przylot do Warszawy i zakończenie programu.