Odbieramy Was z lotniska w Tbilisi (lub centrum Tbilisi jeśli przylecieliście wcześniej lub lądowaliście w Kutaisi) we wczesnych godzinach rannych. Jeśli lądujecie w Kutaisi, to pomożemy Wam zorganizować transfer do centrum Tbilisi (ok. 30 GEL za osobę) i tutaj spotkacie się z resztą grupy. Przejazd busem przez Gruzińską Drogę Wojenną do Kazbegi (ok. 4 godz.). Po przyjeździe do Kazbegi (ok.9:00rano)–czasnakawęiśniadanie(płatne we własnym zakresie) oraz odświeżenie się po locie i podróży w pensjonacie, który pełni rolę naszej bazy w Kazbegi. Od początku wyprawy nie marnujemy czasu i od razu ruszamy w kierunku szczytu Sadzele (3300 m), aby rozpocząć pracę nad naszą aklimatyzacją. Kolejką linową wjeżdżamy na wysokość 2900 m, a następnie ruszamy na krótki trekking, w trakcie którego zdobędziemy szczyt Sadzele (ok. 4 godzin tam i z powrotem). W dół znów zjeżdżamy kolejką. W trakcie tego dnia będziemy podziwiać Kazbek w całej okazałości, bo z trasy będziemy mieć na niego piękny widok. Jeżeli nie będziecie mieć ze sobą swojego sprzętu, to możecie w tym dniu wypożyczyć u nas wszystko, co jest potrzebne do akcji górskiej na Kazbeku – raki, czekan, uprząż, śpiwór i inne. W naszym biurze można również kupić gaz do kuchenek turystycznych oraz liofilizaty. Wieczorem (ok. 19:00) zjemy gruzińską kolację wraz ze wszystkimi uczestnikami wyprawy oraz całym zespołem, a także odbędziemy odprawę, podczas której omówimy cały przebieg akcji górskiej i odpowiemy na wszystkie Wasze pytania. W trakcie tej kolacji nauczymy się również robić chinkali, czyli najsłynniejszą gruzińską potrawę. Nocleg w pensjonacie.
Śniadanie w pensjonacie, a następnie wyruszamy na całodzienny (8-9 godz.) trekking na Górę Anioła (3096 m) lub na Przełęcz Chaukhi (3341 m). Do punktu startu trekkingu dojedziemy samochodami terenowymi i tak samo wrócimy do Kazbegi. Wieczorem – kolacja i nocleg w pensjonacie.
Uwaga! Oprócz walorów krajobrazowych specjalnie zaplanowaliśmy ten dodatkowy trekking aklimatyzacyjny na wysokość powyżej 3000 m przed rozpoczęciem akcji na Kazbeku, dobra aklimatyzacja jest podstawą w trakcie takiej wyprawy.
O godzinie 8:00 jemy śniadanie. Następnie idziemy do sklepu, w którym możemy ku- pić chleb, wodę i inne produkty potrzebne nam podczas wyprawy. To ostatnia szansa na uzupełnienie zapasów. W naszym pensjonacie możecie zostawić depozyt na czas szczytu (wszystko to, czego nie będziecie potrzebować w górach). Następnie (ok. 12:00) rozpoczynamy naszą podróż w stronę szczytu Kazbek. Na wzgórze, gdzie znajduje się cerkiew Trójcy Świętej i skąd rozpoczyna się szlak na Kazbek (2170 m n.p.m.) wjeżdżamy samochodami terenowymi. Tam nasz bagaż główny zostanie zapakowany na konie i stamtąd przetransportowany prosto do Stacji Meteo. W dalszą podróż ruszymy z małymi plecakami. Przewidywany czas trek- kingu tego dnia to 3-4 godziny. Po tym czasie rozbijamy pierwszy obóz (namioty), w którym zostaniemy na noc – 3100 m n.p.m. Uwaga: Konie z bagażem głównym idą bez- pośrednio do Stacji Meteo. Wy dojdziecie tam dopiero kolejnego dnia, dlatego w małych plecakach musicie mieć wszystko to, co będzie Wam potrzebne w ciągu dwóch dni (pierwszego dnia 3-4 godzin trekkingu + nocleg, a drugiego dnia – 3-4 godziny trekkingu). W czasie górskiej części wyprawy wszystkie posiłki przygotowujemy we własnym zakresie (kuchenki turystyczne i gaz będą niezbędne).
Ostrożnie dochodzimy po lodowcu do byłej stacji Meteo, kolorowo pomalowanego schroniska na wysokości 3600 m n.p.m. Tam rozbijamy obóz (namioty), w którym spędzimy kolejne dni i z którego będziemy wychodzić na atak szczytowy. Przed Stacją musimy pokonać lodowiec. W lecie na lodowcu nie zalega śnieg i szczeliny będą dobrze widoczne, więc nie powinno nam to sprawić większych trudności. Czas przejścia około 6 godzin. Po południu podejście aklimatyzacyjne do małego kościółka usytuowanego nad schroniskiem. Nocleg w namiotach. Posiłki we własnym zakresie.
Dzień aklimatyzacyjny. W ramach aklimatyzacji udamy się na trekking, podczas którego przekroczymy 4000 m n.p.m. Przewidywany czas trekkingu tego dnia to 3-4 godziny. Po powrocie odbędziemy szkolenie z zasad chodzenia na linie, asekuracji, posługiwania się czekanem i bezpieczeństwa w górach wysokich. Następnie – odpoczynek w bazie przy Stacji Meteo oraz przygotowanie do ataku szczytowego. Nocleg w namiotach. Posiłki we własnym zakresie.
Atakujemy! Wyjście na atak planowane jest o 2 w nocy. Pójdziemy łagodnie nachylonym, w miarę bezpiecznym, mało spękanym lodowcem. Osiągamy plateau na wysokości 4470 m n.p.m. a potem trawersujemy stok w kierunku szczytu. W końcu staniemy na przełęczy rozdzielającej dwa wierzchołki. By stanąć na szczycie musimy pokonać trochę bardziej stromy odcinek, ostatnie ok. 80m – nachylenie około 55 stopni. Wejdziemy na szczyt gdzie poczujemy niesamowitą przestrzeń, a naszym oczom ukaże się bajeczna panorama gór Kaukazu. Wejście na szczyt i powrót do „meteo” zajmie nam ok. 12-14 godzin. Powrót do meteo stacji około godz. 16. Noclegi w namiotach. Posiłki we własnym zakresie.
Z samego rana schodzimy do Stepancmindy (Kazbegi). Zejście zajmie nam około 5-6 godzin. Spod cerkwi Trójcy Świętej odbierze nas samochód terenowy. Nasze bagaże wracają ze Stacji Meteo do wioski na koniach, a my podczas trekkingu mamy ze sobą tylko małe plecaki. W Kazbegi zatrzymujemy się ponownie w naszym pensjonacie. Popołudnie przeznaczamy na odpoczynek po akcji górskiej. Wieczorem (ok. 20:00) bierzemy udział w uroczystej suprze, podczas której nauczymy się grać na panduri, posłuchamy gruzińskich pieśni i odkryjemy tajniki gruzińskich toastów.
Dzień zapasowy. Jeżeli ten dzień pozostanie dniem wolnym, bo uda nam się zdobyć Kazbek w pierwszym planowanym terminie, to zorganizujemy dla Was trekking w Dolinie Truso, czyli w najpiękniejszej dolinie w Gruzji (22 km, ok. 6-7 godz. trekkingu). Możecie też po prostu odpocząć w naszym pensjonacie, albo wykorzystać ten dzień na atrakcje kulinarne – wizyty w lokalnych restauracjach i degustacje regionalnych przysmaków. Śniadanie, kolacja i nocleg w pensjonacie w Kazbegi.
Śniadanie w pensjonacie, a następnie jedziemy busem do Tbilisi (z przystankami na zwiedzanie Gruzińskiej Drogi Wojennej), gdzie oficjalnie kończy się nasza wyprawa (w centrum Tbilisi przy Starym Mieście). Jeżeli chcecie, możemy wspólnie zwiedzać Tbilisi w tym dniu oraz pójść razem do restauracji na kolację z muzyką na żywo i pokazem tańców gruzińskich, po której zorganizujemy dla Was transfer na lotnisko (jeśli macie samolot tej nocy). Jeśli macie swoje indywidualne plany na dalszy pobyt w Gruzji, to oczywiście pomożemy Wam w zorganizowaniu dodatkowego pobytu w Gruzji oraz transportu do Kutaisi czy innych miejsc. Jesteśmy do waszej dyspozycji aż do momentu, kiedy wsiądziecie do samolotu powrotnego do domu.