Po przylocie do Boliwii z lotniska transfer do hotelu “Estrella Andina” w centrum La Paz. Odpoczynek po długim locie i aklimatyzacja do dużej wysokości. Bez wyżywienia. Nocleg w hotelu.
Dzień na pierwsze spotkanie z tą andyjską stolicą. Czas spędzimy na spacery uliczkami, przejazd kolejka linową I odwiedzenie kilku punktów widokowych. Po obiedzie załadujemy się do komfortowego autokaru sypialnego by nim wyruszyć w kierunku Uyuni. Wyżywienie B/L/- Nocleg w autobusie.
Po wczesnym dotarciu do miasta Uyuni dobrze będzie zatrzymać się na chwilę w „Nonis Café” położonej zaraz obok dworca autobusów. Tutaj spotkamy się z naszym lokalnym przewodnikiem. Około 9:30 ruszymy na wyprawę w czasie której zobaczymy „Cmentarzysko pociągów”, zakład produkcji soli „Colchani” oraz oczywiście wielkie słone jezioro Salar de Uyuni oraz będącą na nim Wyspę Kaktusów. Na wyspie będzie czas na spacer i tam też zjemy lunch. Potem ruszy dalej przez solną pustynię by dzień zakończyć w prostym hotelu nieopodal tuż obok upraw Quinoa i zagród z lamami. Wyżywienie -/L/D. Nocleg w hotelu o standardzie turystycznym.
Poranek rozpoczniemy przeprawą przez solna równinę „Chiguana”, by ostatecznie osiągnąć punkt widokowy, skąd zobaczymy wyniosłą sylwetkę aktywnego wulkanu „Ollagüe”. Dalej odwiedzimy 4 różne górskie jeziora i zamieszkujące ta kolonie flamingów. Po południu pojedziemy dalej poprzez pustynię “Siloli” zatrzymując sie po drodze dla obserwacji żyjących tu szynszyli oraz niezwykłych “kamiennych drzew”. Zatrzymamy się też nad jeziorem o czerwonym zabarwieniu “Laguna Colorada” tuż przed chwilą kiedy dotrzemy do Huallajara na nocleg. Wyżywienie B/L/D. Nocleg w gościńcu – dormitoria.
W tym dniu czeka nas sporo miłych niespodzianek. Najpierw pojedziemy zobaczyć gejzery by zaraz potem wykąpać się w naturalnych źródłach termalnych. Potem zobaczymy niezwykłe formacje skalne, które ponoć były inspiracją dla Salvadora Dali. Po lunchu ruszymy w drogę powrotną do Uyuni jadąc przez ogromne pola zastygłej lawy. Zerodowane skały mają nawet swoje nazwy: “Ciudad Italia” czy “Valle de las Rocas” oraz “Valle de la Cascada” Przejdziemy przez północną część Salar Uyuni by finalnie dotrzeć do miejscowości Coqueza u stóp wulkanu Tunupa. Nocleg w prostym hotelu. Wyżywienie B/L/D.
Po wczesnym starcie z noclegu w Coqueza, pojedziemy ok 15 minut na parking ok 4000 m n.p.m. Z tego miejsca rozpoczniemy naszą górską wyprawę na szczyt wulkanu. Najpierw przez tarasy uprawne otoczone kamiennymi murkami. Wyżej na wysokości ok. 4500 m. ścieżka zacznie się robić stromsza bo doprowadzić nas na krawędź wulkanu (4900 m). Stąd już niedaleko do szczytu Tunupa 5150 m. Ze szczytu roztacza się wspaniała panorama na solną równinę u naszych stóp oraz na majaczący w oddali ogromny masyw szczytu Sajama, który jest najwyższym szczytem całej Boliwii. Trasa piesza ok 5 – 6 godzin. Po dotarciu na parking pojedziemy ponownie przez solną równinę do miejscowości Uyuni. Nocleg w hotelu. Wyżywienie B/L/-.
Naszym pierwszym celem będzie tzw. Altipiano, wielka równina położna jednak dość wysoko nad poziomem morza. Mijane zmienne krajobrazy nie dadzą powodu do nudy. Zobaczymy m.in drugie największe jezioro Boliwii – Lago Poopo. Na koniec dotrzemy do wioski Sajama, otoczonej przez sześciotysięczne szczyty. Nocleg spędzimy w tradycyjnych chatkach o nazwie Khala Uta”s wybudowanych z glinianych cegieł wypalanych na słońcu. Wyżywienie B/-/D.
Pierwszy dzień trekkingu. Po śniadaniu tuż po wschodzie słońca, opuścimy wioskę Sajama i pierwszy kawałek trasy podjedziemy naszym minibusem. W czasie gdy nasz lokalny zespół będzie formował karawanę, my spędzimy trochę czasu przy ciekawych gejzerach. Pierwszym celem będzie Jezioro Kasiri, znajdujące się już na terytorium Chile, choć fizycznej granicy tu nie znajdziemy. Potem jeszcze 150 m podejścia, po którym dotrzemy do Jeziora Sorapata, gdzie zostaniemy na nocleg. Jeśli czas pozwoli, spróbujemy zdobyć któryś z okolicznych 5-tysięczników w okolicy. Nocleg w namiotach. Czas marszu ok 4 – 5 godz. Wyżywienie B/L/D.
Opuściwszy brzeg jeziora, ruszymy najpierw na nieodległą przełęcz (5000 M), skąd czeka nas łagodne zejście do sąsiedniej doliny do Jezior Chiarkhota. W rzeczywistości są to aż trzy jeziora leżące obok siebie a każde z nich trochę inne. Po przerwie nad jeziorami będziemy kontynuować nasz marsz w dół aż do miejsca gdzie napotkamy gorące źródła. To miejsce naszego kolejnego obozu. Nocleg w namiotach. Czas marszu 5 – 6 godz. Wyżywienie B/L/D.
Rano wyruszymy z naszego obozowiska przy źródłach by po ok 30 min marszu rozpocząć stromsze podejście na pięciotysięcznik Wisalla. Będziemy szli przez zagajniki Queñua Forest, gdzie napotkamy rosnąca w sporych ilościach roślinę Yareta (Azorella compacta) której wiek może dochodzić aż do 3000 lat. Wraz z wzrostem wysokości wszelka roślinność zaniknie a widok na górę Sajama stanie się imponujący. Po ok 3 godzinach od obozu osiągniemy szczyt Wisalla a po krótkiej przerwie na zdjęcia I odpoczynek ruszymy w dół tą sama trasą. Poniżej obozu ruszymy w rogę powrtoną do La Paz, która zajmie nam ok 5 godzin. Nocleg w hotelu Estrella Andina. Wyżywienie B/L/-. Czas marszu ok 5 godzin. Suma podejścia 700 m.
Zapewne część uczestników zechce mieć czas wolny / wypoczynek / zakupy w La Paz. Pozostali, którzy będą jednak nadal głodni wrażeń, będą mogli udać się na wycieczkę do stanowiska archeologicznego Tiwanaku. To miejsce jest boliwijskim odpowiednikiem Machu Pichu, choć nie tak spektakularym. Jednak z punktu widzenia historycznego to niezwykle ważne miejsce w rozwoju cywilizacji andyjskich, ponieważ lud tu zamieszkujący stał na takim poziomie rozwoju, jaki Inkowie osiągnęli dopiero 500 – 1000 lat później. W czasie wizyty będzie można dość dobrze zapoznać się z tą cywilizacją i jej osiągnięciami. Powrót na nocleg do hotelu w La Paz. Czas przejazdu 2 godz w jedną stronę. Wycieczka płatna dodatkowo na miejscu. Wyżywienie B/-/-.
Dziś rozpoczynamy trzecią odsłonę naszej boliwijskiej przygody. Naszym celem tym razem będzie Kordyliera Królewska ze szczytami porytymi białą czapą śniegów i lodowców. Wystartujemy z La Paz wcześnie by po ok 3,5 godziny jazdy dotrzeć do pięknego Jeziora Khotia w dolinie Khara Khota. Stąd czeka nas urozmaicona piesza wędrówka przez “bofédales” czyli wysokogórskie mokradła (my pójdziemy raczej suchą ścieżką) charakterystyczne dla Andów w Boliwii i Peru. Są one niezwykle żyzne wiec stanowią doskonałe tereny dla życia czworonogów takich jak lamy. Jezioro Ajwani gdzie zostaniemy na noc to ostoja dzikich andyjskich kaczek. Dystans 8 km. Czas przejścia 5 godz. Wyżywienie B/L/D. Nocleg w namiotach.
Drugiego dnia wędrówki w tych pięknych górach pokonamy dwie wysokie ale nietrudne przełęcze, osiągające niecałe 4900 m wysokości. Pierwsza z nich leży na południowym ramieniu szczytu Cerro Milluni (4968 m). Z siodła roztacza się wspaniały widok na dolinę po drugiej stronie z pięknym jeziorem Sisthaña. Z przełęczy zejście trawersem do doliny I znów w górę na kolejną przełęcz Paso Juri Khota w grzbiecie szczytu Jachcha Jipina (5410 m). Nie wchodzimy na te szczyty ale możemy z bliska podziwiać ich wspaniałe pokryte lodem sylwetki. Na koniec zejście nad brzeg Jurikhota Lagoon, gdzie rozbijemy obóz na wysokości 4680m. Nocleg w namiotach. Wyżywienie B/L/D. Dystans 9 km. Czas przejścia ok 6 godz.
Ostatniego dnia trekkingu Cordillera Real czeka nas dość forsowne podejście na wspaniałą przełęcz Apaczeta na wysokość 5130m. Z przełęczy dla chętnych będzie możliwość wspinaczki (bez trudności technicznych) na Pico Austria (5320 M). Przy dobrej przejrzystości powietrza widok rozciąga się nie tylko na całą Kordylierę Królewską ale też na dasze ogromne przestrzenie górskie aż po Jezioro Titicaca. Ze szczytu zejdziemy do Jeziora Chiar Khota i dalej do początku drogi jezdnej, gdzie nasze pojazdy już będą na nas czekać. Przejazd nimi do La Paz zajmie nam w przybliżeniu 2,5 godziny. Nocleg w hotelu Estrella Andina w La Paz. Wyżywienie B/L/-. Dystans pieszy 9 km. Czas przejścia 6 – 7 godz.
Dzień czas wolny. Zakupy pamiątek, lub zwiedzanie. Nocleg Hotel Estrella Andina. Wyżywienie B/-/-.
Adekwatnie do posiadanych rezerwacji pojedziemy na lotnisko, bo po odprawie samolotem udać się do domu.
Przylot do Polski w godzinach popołudniowych i zakończenie programu.