+48 12 444 1846
×

Wyprawy Afryka

Afryka – ten ogromny, drugi co do wielkości kontynent na Ziemi, wyróżnia się niesamowitą różnorodnością geograficzną. Znajduje się po obu stronach równika oraz po obu stronach południka 0.

Położenie Afryki w niskich szerokościach geograficznych powoduje, iż na kontynencie występuje zjawisko górowania Słońca w zenicie, co przekłada się na znacznie wyższe usłonecznienie. To tutaj znajdziemy zarówno pustynie, dżungle, góry i lodowce.

Największym państwem Afryki jest Algieria (2 381 740 km2), najludniejszym – Nigeria (132 mln), najgęściej zaludnionym – Mauritius (610 osób na km2), z kolei najmniejszym – Seszele (455 km2). Najrzadziej zaludniona jest oczywiście Sahara Zachodnia (1 os./km2).

Większość granic Afryki to granice morskie. Afrykę opływają dwa oceany: Atlantycki i Indyjski.

Góry do wypraw trekkingowych i wysokogórskich

Kontynent ten może pochwalić się również pasmami górskimi. W Afryce znajdą się Góry Przylądkowe, Góry Atlas i Wielkie Rowy Afrykańskie.

Spośród nich o właśnie góry Atlas są uwielbiane przez miłośników trekkingów i wypraw wysokogórskich. Rozciągają się na przestrzeni ponad 2000 km od wybrzeży Oceanu Atlantyckiego aż po Zatokę Kabiską na Morzu Śródziemnym i przechodzą przez terytorium trzech państw: Maroka, Algierii oraz Tunezji. Najwyższym szczytem Atlasu jest Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m.), który jest bardzo częstą destynacją trekkingową.

Lodowce w Afryce zajmują ok. 240 km2 i występują tylko na obszarach górskich we wschodniej Afryce. Najwięcej znajduje się na Kilimandżaro na wysokościach powyżej 4800 m n.p.m. Jest to najwyższa granica wiecznego śniegu na świecie. Najniższa granica wiecznego śniegu występuje z kolei na górze Kenia (3950 m).

Będąc w Afryce nie sposób odpuścić wizytę na Saharze, która jest największą gorącą pustynią na Ziemi (ma 9 064 300 km2).