+48 12 444 1846
×
8 marca 2024

Jak wygląda wyprawa w Himalaje

Wyprawa trekkingowa w Himalaje! – Hmm, brzmi dobrze, ale czy to dla mnie? Jak taki trekking wygląda? Gdzie będę spać, co będziemy jeść? Ile czasu i jak daleko trzeba iść; czy trzeba będzie się wspinać? Czy dam radę? Czy to dla mnie?

Jeśli myślisz o swojej pierwszej wyprawie w Himalaje, to pewnie pytania podobne do powyższych przelatują ci przez głowę. Spoko, w mojej też się pojawiały, a teraz rodzą się, ilekroć jadę w nieznany rejon. I choć odkrywanie tego nieznanego na miejscu ma swój ogromny urok, a wyobrażenia zbudowane przed wyjazdem nigdy w pełni nie przystają do realiów, to odpowiedzi na część tych pytań, pozwalają dokonać właściwych wyborów i przygotować się do wymarzonej wyprawy w najwyższe góry świata.

Trekking – co to takiego?

Trekking – wreszcie to słowo trafiło to najważniejszych słowników języka polskiego dostępnych online – to aktywność rekreacyjna, forma turystyki aktywnej, której istotą jest pokonywanie znacznych odległości pieszo, zwykle w terenie górskim, podczas wielodniowych wypraw. Oczywiście słowo “trekking” trafiło do naszego języka z angielskiego, a choć źródła jego użycia sięgają południowej Afryki (o czym napisali już Huber Jarzębowski i Jarek Figiel w artykule Historia trekkingu – co znaczy trekking dzisiaj?),  to w kontekście turystycznym czy eksploracyjnym, zaczęto go używać właśnie w odniesieniu do długich wędrówek górskich w Himalajach.

Trekking to wędrówka – często żmudna, często męcząca, dla większości osób niezwykle satysfakcjonująca, nie tylko z powodu oglądanych widoków i radości z samej aktywności oraz osiąganych celów, ale również między innymi z powodu poznawania lokalnych górali i ich zwyczajów, spotkań na biwakach czy w schroniskach, zawiązywanych przyjaźni, a także z powodu okazji do zajrzenia w siebie. To właśnie wielogodzinnych, codziennych wędrówek należy więc się spodziewać na trekkingu w Himalajach.

Jak wygląda wyprawa trekkingowa w Himalaje?

Jak wygląda wyprawa trekkingowa w Himalaje organizowana przez Exploruj.pl? Po prostu dużo chodzimy – nie wspinamy się po skałach, do czego przydatne są specjalne umiejętności i potrzebny specjalistyczny sprzęt, ani nie wdrapujemy się po drabinkach czy przy łańcuchach, ale po prostu chodzimy korzystając z dolnych kończynach – no, ewentualnie wspomagając się kijami trekkingowymi (do czego namawiam w artykule Co zabrać na trekking w Himalaje?).

Wędrówka ta odbywa się zazwyczaj po wyraźnych ścieżkach, prawie zawsze takich, po których poruszają się objuczone zwierzęta. Oczywiście, takie ścieżki są często trawersami stromych zboczy (ale nie wąziutkimi półkami skalnymi nad przepaściami), więc z tego typu górskim terenem powinniśmy być obeznani i na takich szlakach pewnie się czuć. Czasami też trzeba będzie założyć raczki, by pewniej i bezpieczniej poruszać się w zaśnieżonym czy oblodzonym terenie.

Ponieważ trekking to wędrówka – chodzenie – to właśnie do długiego, wielodniowego chodzenia musimy być przyzwyczajeni i długie, codzienne wędrowanie powinniśmy trenować przed wyjazdem. Nie bieganie, nie jazdę na rowerze, nie pływanie – choć każda z tych aktywności niewątpliwie wspomoże kondycyjne przygotowanie do wyprawy, to najważniejsze jest przyzwyczajenie do długiego marszu, przede wszystkim w górach.

Specyfika wyjazdów trekkingowych w Himalaje w stosunku do wypraw w przeważającą część innych rejonów świata, czy w pasma górskie bliższe nam, polega na tym, że w najwyższych górach świata wędrówka odbywa się zazwyczaj na dużej wysokości. To wymaga odpowiedniego planowania. W przypadku wyjazdów zorganizowanych to uwzględniające aklimatyzację wysokościową planowanie spoczywa na organizatorze – w Exploruj.pl poświęcamy mu szczególną uwagę. W przypadku wyjazdów samodzielnych to bardzo ważne planowanie aklimatyzacji powinno być poprzedzone analizą odpowiednich publikacji. Zaś w przypadku wyjazdu z nieznanym biurem, to właśnie zagadnienia związane z aklimatyzacją powinny być szczegółowo przeegzaminowane.

Znaczna wysokość, na której poruszamy się podczas trekkingów w Himalajach, to nie tylko kwestia koniecznej aklimatyzacji oraz niewystępujących w niższych pasmach zagrożeń zdrowotnych (o części z nich napisał Jarek w artykule Choroba wysokościowa – objawy i zapobieganie, ale również wydolności naszych organizmów, która wraz z wysokością po prostu obniża się – w różnym stopniu u poszczególnych osób. Dlatego sugerujemy, by trekking w Himalajach nie był pierwszym trekkingiem w życiu, na jaki wyruszasz – możesz na przykład wybrać się z nami na jeden z naszych trekkingów w Europie. Jeśli miałby to być twój pierwszy trekking na dużej wysokości, nie wybieraj najtrudniejszej z naszych wypraw – zdecyduj się najpierw na coś łatwiejszego np Sanktuarium Annapurny.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda wyprawa trekkingowa w Himalaje? Trekkingi wyglądają różnie w zależności od regionu, dlatego opisuję je w osobnych artykułach:

Radek Kucharski geograf lider wyprawa autor przewodników

Autorem tekstu jest Radek Kucharski – geograf, wędrowiec, autor przewodników, podróżnik, lider wypraw.