+48 12 444 1846
×

Wyprawy Himalaje

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na Ziemi. Łańcuch Himalajów leży w południowej Azji, ma ponad 2,5 tys. km długości i około 250 km szerokości. Rozciąga się na terenach należących do Pakistanu, Indii, Chin (Tybetu), Nepalu i Bhutanu.

W Himalajach znajduje się aż 10 z 14 ośmiotysięczników świata. Szczyty przekraczające 8000 m n.p.m. tworzą Wielkie Himalaje, w których najniższe przełęcze przeważnie leżą powyżej 4000 m n.p.m. Najwyższy szczyt to Mount Everest o wysokości 8848 m n.p.m.

Sława Himalajów

Wyprawy w Himalaje organizuje się głównie wiosną i jesienią. Lato to bowiem w tych rejonach pora deszczowa. Zimą natomiast – ze względu na panujące warunki – wspinaczka jest wyjątkowo trudna. Największe sukcesy w Himalaizmie zimowym odnieśli Polacy, do których należy 10 pierwszych zimowych wejść, w tym na Mount Everest (17 lutego 1980 roku).

Marzeniem każdego himalaisty jest zdobycie Korony Himalajów, czyli 14 ośmiotysięczników, z których aż 10 wznosi się w Himalajach, a pozostałe cztery w Karakorum. Jako pierwszemu udało się to w 1986 roku Reinholdowi Messnerowi.

O palmę pierwszeństwa ścigał się on z Jerzym Kukuczką, który Koronę Himalajów zdobył niecały rok później, za to wchodził nowymi, trudniejszymi drogami, oraz zimą. Jerzy Kukuczka zginął w 1989 roku podczas próby przejścia niepokonanej wówczas południowej ściany Lhotse.

Najsłynniejszą ze wspinających się Polek była Wanda Rutkiewicz, która jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie weszła na Mount Everest w 1978 roku, a w 1986 jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Zaginęła w czasie wyprawy na swój dziewiąty ośmiotysięcznik – Kanczendzongę – w maju 1992 roku.

Najwyższe szczyty Himalajów

Do najwyższych szczytów Himalajów zaliczamy kolejno: Mount Everest – 8848 m n.p.m. (najwyższy szczyt Ziemi), Kanczendzonga – 8586 m n.p.m. (trzeci szczyt Ziemi), Lhotse – 8516 m n.p.m. (czwarty szczyt Ziemi), Makalu – 8485 m n.p.m. (piąty szczyt Ziemi), Czo Oju – 8188 m n.p.m. (szósty szczyt Ziemi), Dhaulagiri – 8167 m n.p.m. (siódmy szczyt Ziemi), Manaslu – 8163 m n.p.m. (ósmy szczyt Ziemi), Nanga Parbat – 8125 m n.p.m. (dziewiąty szczyt Ziemi) i Annapurna – 8091 m n.p.m. (dziesiąty szczyt Ziemi).

Dla kogo jest trekking w Himalajach?

Zastanawiasz się, czy musisz mieć duże doświadczenie górskie, aby wziąć udział w naszym trekkingu w Himalajach? Niekoniecznie. W naszej ofercie mamy zróżnicowane wyprawy – “Ekspedycja Himlung 7126” to wejście na siedmiotysięcznik na pograniczu Nepalu i Tybetu, która jako wyprawa wysokogórska o pewnych trudnościach technicznych i na znacznych wysokościach wymaga dużego doświadczenia, a także odpowiedniego ekwipunku. Ale organizujemy również wycieczki w Himalaje znacznie mniej wymagające – wyprawa “Nepal Discovery Tour” to łatwy wyjazd krajoznawczy, w którego programie nie ma żadnych wymagających trekkingów.

Sanktuarium Annapurny” to z kolei przykład proponowanego przez nas wyjazdu w Himalaje, do którego wystarczy umiarkowane górskie doświadczenie, ale niezbędne są dobry stan zdrowia i dobra kondycja fizyczna – taka, która pozwala na codzienny kilkugodzinny marsz pod górę. Jeśli spełniasz te warunki, mamy dla ciebie wiele propozycji trekkingów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą trekkingów w Himalaje. Każdy wyjazd został starannie opisany, także pod kątem jego poziomu trudności. Jeśli mimo wszystko masz wątpliwości, śmiało skontaktuj się z nami i dopytaj o nurtujące cię kwestie.

Wyprawy w Himalaje z Exploruj.pl

Marzysz o trekkingu w Himalajach? Z Exploruj organizujemy wiele wypraw – pełną ich listę znajdziesz poniżej, ale w szczególności zapraszamy na niezwykłą przygodę „Santuarium Annapurny”. Ten trekking jest prawdziwym klasykiem na trekkingowej mapie świata i przez wielu turystów górskich uznawany za jedną z najpiękniejszych tras górskich globu.

W czasie trekkingu wędrujemy od zielonych tarasów ryżowych wokół Pokhary, poprzez malownicze doliny i słynne punkty widokowe jak Poon Hill, do niesamowitego Sanktuarium Annapurny – ogromnego kotła górskiego otoczonego kilkunastokilometrowym murem skalnym, zwieńczonym przez siedem wielkich szczytów z Annapurną I (8091 m.) na czele. Dotrzemy aż do Bazy pod Annapurną na wysokość 4090 m.

Ogromną popularnością cieszy się też „Everest Base Camp”. Trekking do Everest Base Camp to bez wątpienia kolejny król trekkingów na naszym globie, na co składają się przede wszystkim zapierające dech w piersiach (nie tylko ze względu na wysokość) widoki Himalajów wraz z ich najwyższymi szczytami, z Everestem na czele.

Widok wschodzącego słońca na lodospadzie Khumbu u stóp Everestu pozostanie na zawsze w pamięci. Jest też jednak znacznie więcej argumentów, by wybrać się z nami na tę wyprawę. Już sam pobyt w Nepalu i obserwacja codziennego życia i kultury Szerpów będzie ciekawą przygodą.

Nasz trekking jest tak zaplanowany, by powoli zdobywać wysokość i uzyskać taką aklimatyzacje, aby umożliwić dojście pod Everest dla każdego uczestnika. Jednakże trzeba pamiętać, że w trakcie trekkingu mamy w planie dotrzeć na wysokość 5545 metrów n.p.m., co dla niektórych może być sporym wyzwaniem.