W zależności od naszych rezerwacji spotykamy się na lotnisku w Warszawie i rozpoczynamy naszą podróż do Ameryki Południowej.
Przylot do La Paz – najwyżejej położonej stolicy na świecie – leży na wysokości 3600m. Po zakwaterowaniu w hotelu krótki spacer po okolicy. Nocleg w hotelu w La Paz.
Naszym pierwszym celem będzie tzw. Altipiano, wielka równina położna jednak dość wysoko nad poziomem morza. Mijane zmienne krajobrazy nie dadzą powodu do nudy. Po drodze zobaczymy lokalnych hodowców ziemniaków, quinua oraz lam. Na koniec dotrzemy do wioski Sajama, otoczonej przez sześciotysięczne szczyty. Nocleg spędzimy w tradycyjnych chatkach o nazwie Khala Uta”s wybudowanych z glinianych cegieł wypalanych na słońcu. Wyżywienie B/L/D
Po śniadaniu pakujemy się na trzydniowy trekking. Rozpoczynamy naszą aklimatyzację. Pierwszy dzień to spokojne pokonywanie niewielkiego dystansu i powolne zdobywanie wysokości. Nocleg w namiotach przy słynnych gejzerach Parku Narodowego Sajama. Nocleg w tak nietypowym miejscu pozwoli zobaczyć wody spektaklu pary wzmożony znacznym spadkiem temperatury po zajściu słońca. . Czas marszu ok 3 godz. Różnica wzniesień +200m Wyżywienie B/L/D
Po śniadaniu rozpoczynamy marsz w górę doliny. Pierwszym celem będzie Jezioro Kasiri, znajdujące się już na terytorium Chile, choć fizycznej granicy tu nie znajdziemy. Potem jeszcze 150 m podejścia, po którym dotrzemy do Jeziora Sorapata, gdzie zostaniemy na nocleg. Jeśli czas pozwoli, spróbujemy zdobyć któryś z okolicznych 5-tysięczników w okolicy. Nocleg w namiotach. Czas marszu ok 4 – 5 godz. Różnica wzniesień:+400m. Wyżywienie B/L/D.
Opuściwszy brzeg jeziora, ruszymy najpierw na nieodległą przełęcz (5000 M), skąd czeka nas łagodne zejście do sąsiedniej doliny do Jezior Chiarkhota. W rzeczywistości są to aż trzy jeziora leżące obok siebie a każde z nich trochę inne. Po przerwie nad jeziorami będziemy kontynuować nasz marsz w dół aż do miejsca gdzie napotkamy gorące źródła. Po kąpieli w gorących źródłach, minibus zabierze nas na nocleg do miasta. Nocleg w hostelu. Czas marszu 5 – 6 godz. Różnica wzniesień +200m/-700m. Wyżywienie B/L/D.
Rano wyruszymy z hostelu by po ok 30 minutach marszu rozpocząć stromsze podejście na pięciotysięcznik Wisalla. Będziemy szli przez zagajniki Queñua Forest, gdzie napotkamy rosnąca w sporych ilościach roślinę Yareta (Azorella compacta) której wiek może dochodzić aż do 3000 lat. Wraz z wzrostem wysokości wszelka roślinność zaniknie a widok na górę Sajama stanie się imponujący. Po ok 3 godzinach od obozu osiągniemy szczyt Wisalla a po krótkiej przerwie na zdjęcia I odpoczynek ruszymy w dół tą sama trasą. Nocleg w hotelu. Czas marszu ok 5 godzin (8km). Różnica wzniesień + 700 m/ – 700m Wyżywienie B/L/D.
Dziś pierwszy raz spróbujemy naszych sił na 6000m. Acotango, wulkan który jest naszym dzisiejszym celem, delikatnie łamie magiczną barierę 6000m – po to tu przyjechaliśmy! Technicznie nie przysporzy nam problemów, a widokowo spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. Jeśli warunki śniegowe pozwolą, samochody wywiozą nas aż na wysokość 5660m! Wejście nie powinno nam zająć więcej niż 4-5h. Powrót do wioski w porze późnego lunchu. Nocleg w hotelu. Czas marszu ok 6-7 godzin. Różnica wzniesień + 450 m/ – 450 m Wyżywienie B/L/D.
Mimo iż może Acotango nie było dla nas zbyt wymagającym fizycznie wyzwaniem, dzisiaj w końcu przyszedł wyczekiwany czas na odpoczynek. Zbieramy siły na jutrzejsze wyzwanie! Osoby chętne mogą wieczorem udać się ponownie na gorące źródła. Nocleg w chatkach Khata Uta. Wyżywienie B/L/D.
Dziś pobudka o tak zwanej “porze nieludzkiej”. Po “nocnym” śniadaniu o 2-giej, około godziny * wyruszamy samochodami 4×4 na wysokość około 5100m (około 2h jazdy). Ruszamy w stronę przełęczy pomiędzy dwoma wulkanami – Parinacota i Pomerape. Wschód słońca powinien nas przywitać na wysokości około 5350m.Podejście pierwotnie po piargach, następnie już w rakach po śniegu. Najwyższy punkt krateru naszego wulkanu wznosi się na północnym zboczu, dlatego po osiągnięciu krateru czeka nas jeszcze maksymalnie 30 minutowy spacer jego krawędzią by osiągać upragnione 6330m. Wejście bez trudności technicznych, jednak z uwagi na wiejące w rejonie wiatry może być zimno. Dodatkowo spotkać możemy penitenty – tak zwane śniegi pokutujące, czyli imponujące I piękne stożki śnieżne, które mimo swojego uroku mogą nam znacznie wydłużyć wejście. Ich przejście bywa bowiem bardzo męczące. Wejście powinno nam zając ok 7-8 godzin, droga w dół jest szybka – ok 2-3 godziny. Nocleg w hotelu. Czas marszu ok 8-10 godzin. Różnica wzniesień + 1200 m/ – 1200 m Wyżywienie B/L/D.
Dzień na zasłużony odpoczynek I pakowanie na kolejne dni pod namiotem. Osoby chętne mogą wieczorem udać się ponownie na gorące źródła. Nocleg w chatkach Khata Uta. Wyżywienie B/L/D.
Po sformowaniu karawany, wyruszamy w stronę obozu bazowego. Trekking powinien nam zająć. 4-5 godzin. Aż do wysokości 5000m będziemy szli przez zagajniki Queñua Forest, jest duża szansa że spotkamy tu stada dzikich wikunii. Obóz położony jest na wysokości 4800m, u podnóża wschodniej ściany wulkanu. Nocleg w namiocie. Czas marszu ok 5-6 godzin. Różnica wzniesień + 530 m Wyżywienie B/L/D.
Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w stronę obozu wysuniętego – high camp położony jest na wysokości 5650m. Trekking powinien zająć 5-6 godzin. Popołudnie spędzimy na odpoczywaniu, nawadnianiu się oraz podziwianiu widoków na Illimani oraz Kordylierę Real. Ten obóz jest najwyżej położonym obozem w całej Boliwii. Nocleg w namiocie. Czas marszu ok 5-6 godzin. Różnica wzniesień + 850 m Wyżywienie B/L/D.
Tuż po północy zjemy szybkie śniadanie I ruszamy w stronę szczytu. Po przejściu ok 100m w pionie napotkamy najtrudniejszy fragment naszej drogi – przed nami to około 40 metrów nachylonego 45° zbocza, którym to podejdziemy na grań. Grań sama w sobie nie jest trudna, za to eksponowana – tak że koncentracja pozostaje z nami cały czas. Granią docieramy na lodowiec, zaczynamy żmudne podejście na szczyt. Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na okoliczne sześciotysięczniki, przy dobrej widoczności będziemy również mogli podziwiać panoramę Kordyliera Real!. Tego samego dnia schodzimy do obozu bazowego.. Nocleg w namiocie. Czas marszu ok 12-14 godzin. Różnica wzniesień + 900 m / -1750 m Wyżywienie B/L/D.
Po śniadaniu czeka nas około 2-godzinne zejście do samochodów. Ostatni raz odwiedzimy wody termalne I wyruszymy w podróż powrotną do La Paz. Jazda około 5 godzin. Wyżywienie (B/L/-)
O ile nie wykorzystamy tego dnia jako dnia rezerwowego (z uwagi np. Na silny wiatr na Sajamie), dzień wykorzystamy za zakup pamiątek, czy szwędanie się po La Paz. Wyżywienie; (B/-/-)
Adekwatnie do naszego rozkładu lotów, transfer na lotnisko i wylot z La Paz.
Przylot do Polski i zakończenie programu.