Wcześnie rano wyjeżdżamy z Zakopanego i przekraczamy granicę ze Słowacją. Dalej przez wschodnie Węgry do rumuńskiej granicy. Przyjazd do naszej pierwszej bazy planujemy późnym popołudniem. Nocleg w lokalnym rodzinnym hotelu. Czas przejazdu ok 8 h, dystans 530 km.
W tym dniu odwiedzimy na rozgrzewkę jeden z najciekawszych krasowych parków narodowych we Wschodniej Europie – Apuseni. Naszym celem będzie pokonanie niezwykle malowniczego ale też i trochę wymagającego technicznie Wąwozu Galbena. Dla osób ż żyłką przygody będzie to prawdziwa uczta. Bez pomocy rąk się nie obejdzie. Po drodze odwiedzimy też niesamowite inne twory krasowe, studnie, aweny, ponory oraz ciekawą lodową jaskinię. Latarka konieczna. Powrót na nocleg do naszego hotelu w Stei.
Po intensywnym dniu dziś trochę lżejszy ale niemniej ciekawy. Pojedziemy na południowy wschód w stronę najwyższego pasma górskiego Rumunii – Fogaraszów. Naszym celem będzie przebicie się na jego południową stronę a zrobimy to jedną z najsłynniejszych tras górskich na świecie Drogą Transfogarską. Ta zbudowana przez dyktatora Ceausescu droga miała służyć w latach siedemdziesiątych czołgom a obecnie jest wielką atrakcją turystyczną. My pokonamy trasę z północy na południe. Na koniec wycieczki wisienka na torcie – odwiedzimy Zamek Poenari. To prawdziwy zamek Włada Palownika, który był jego główną siedzibą a nie oblegany przez turystów Zamek Bran. Nocleg w miejscowości Slatina w małym prywatnym pensjonacie. Trasa przejazdu 390 km. Czas trekkingu ok 2 h.
W tym dniu naszym celem głównym jest zdobycie najwyższego szczytu Rumunii i całych Karpat poza Tatrami. Moldoveanu ma wysokość 2544 m i położony jest w głównym grzbiecie karpackim. Rozciąga się z niego niesamowita panorama na “morze gór” Karpat Południowych. Wejście na szczyt przedstawia tylko umiarkowane trudności techniczne i nadaje się dla każdego w miarę sprawnego turysty górskiego. Czas przejścia ok 7 godzin, 1200 metrów deniwelacji. Nocleg w pensjonacie w Slatina.
Wcześnie rano ruszymy naszym busem dalej na wschód wzdłuż gór do miasteczka Zarnesti, które uważane jest za rumuński odpowiednik Zakopanego. Po zostawieniu naszych bagaży w pensjonacie udamy się do wylotu bardzo ciekawego Wąwozu Zarnesti. Wąwóz jest tu sporą atrakcją turystyczną ze względu na piękne wapienne urwiska wznoszące się stromo nad dnem potoku. Trasa piesza ok 12 km i 5 godzin. Trasa przejazdu 120 km. Nocleg w pensjonacie w Zarnesti.
Dziś naszym celem będzie jednego z malowniczych szczytów w górach Piatra Craiului. Trasa prowadzi okrężnie ze znanego nam już początku wąwozu Zarnesti. Dość wymagające fizycznie będzie samo podejście na grań ze względu na sporą deniwelację . Naszym celem głównym będzie szczyt Piatra Mica, będący takim lokalnym Giewontem. Nocleg w pensjonacie w Zarnesti.
Na deser zostawiamy sobie najbardziej tajemnicze pasmo górskie w Rumunii – Góry Bucegi. Choć dobrze zagospodarowane turystycznie (znajduje się tu kilka kolejek i wyciągów narciarskich) to nadal kryje w sobie wiele tajemnic. To tu ponoć znajduje się pod ziemią wybudowana przez kosmitów (?) sławna “kopuła hologramów”. Naszym celem będzie przejście trasy okrężnej i odwiedzenie m.im. sławnej formacji skalnej Sfinks.
Wyjazd z Zarnesti wcześnie rano i przejazd przez Węgry i Słowację do Zakopanego. Czas trwania około 12 godzin. Zakończenie programu.